Tę kwestię należy pozostawić w gestii zainteresowanych, z nadzieją na obiektywną ocenę działań realizowanych podczas wspierania twórców czterech gatunków sztuki, a to: literatury, malarstwa, fotografii i muzyki. W dniach 5.12-11.12.2024 roku w Gorzowie Wielkopolskim-Długie odbyły się 41. Interdyscyplinarne Warsztaty Artystyczne, podczas których dzięki wspólnemu działaniu uczestników można było poznać pewne wspólne cechy każdego z gatunków, zauważyć przenikanie, a tym samym zrozumieć, na czym polega fenomen ich idealnego wręcz połączenia.
Inicjatorami i organizatorami IWA są od lat niezmiennie Czesław Ganda - prezes Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Gorzowie Wlkp., Honorowy Obywatel Gorzowa Wlkp., muzyk, animator kultury, któremu nie obca jest literatura i plastyka oraz Krystyna Woźniak, poetka i animatorka życia kulturalnego w Gorzowie Wielkopolskim. Po inauguracji w Miejskim Centrum Kultury w Gorzowie Wlkp. przyszedł czas na noc poetów. W Klubie Jedynka MCK popłynęły strofy przybyłych na IWA autorów poezji oraz piosenki. Krótki recital piosenek Edith Piaf przedstawiła Marzena Szumlowska-Śron, a utwory dawne i współczesne zaprezentowała Bożena Związek. Następnego dnia, przed wyjazdem do Ośrodka Wypoczynkowego Długie uczestnicy odwiedzili szkoły w Gorzowie Wlkp. i przyprowadzili lekcje literackie dla młodzieży. Nawet św. Mikołaj nie był w stanie zakłócić skupienia i zainteresowania młodych literaturą. To podszept dla decydentów, którzy tak bardzo skąpią środków finansowych na tego typu działalność związaną z ambitną sztuką. Następnego dnia plastycy i fotograficy zanurzyli się w przestrzeni miejskiej Gorzowa Wlkp., aby w migawkach „Architektura i ludzie” przedstawić swoją percepcję miasta, natomiast w Ośrodku Wypoczynkowym w malowniczej miejscowości Długie wspólnie rozpocząć wytężone zajęcia indywidualne i w sekcjach: literackiej, plastycznej, fotograficznej oraz muzycznej, do których swoimi słowami podsycił Prezes Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna społecznik prowadzący działalność charytatywną na rzecz potrzebujących, wykluczonych i dzieci wojny, Augustyn Wiernicki. Pomocnym w działaniu poszczególnych sekcji okazał się także wykład psychologa Przemysława Pieczyńskiego na temat „Aby trudne stało się łatwym”. Już wieczorne spotkanie uczestników „Poznajmy się” potwierdziło, że w przedstawionych wierszach, obrazach, fotografiach i filmach został wykorzystany szeroki wachlarz możliwości, gdyż powoli znikały wszelkie obawy przed otwarciem się na walory otaczającego świata i ludzi.
Ogromnym przeżyciem okazał się wyjazd do Dobiegniewa i zwiedzanie Muzeum Woldenberczyków, które powstało w roku 1987 z inicjatywy byłych jeńców Oflagu IIC Woldenberg. Jak dużo jeszcze kart historii zostanie odkrytych, tego nie wie nikt, ale pewne jest, że byli, są i będą badacze, którzy dołożą wszelkich starań, aby dochodzić prawdy o tamtych traumatycznych czasach. Historia jest ważna, ale teraźniejszość prowokuje do dalszych artystycznych działań. Artysta malarz Wojciech Plust uchylił rąbka tajemnicy związanej z twórczością malarską, co zaowocowało na wysokim poziomie pracami uczestników warsztatów plastycznych. On też po mistrzowsku wykonał a capella Arię Miecznika z opery Straszny Dwór, Stanisława Moniuszki. Natomiast prof. dr hab. Paweł Soroka szeroko omówił temat „Literatura i sztuka w przestrzeni czasu”. Pobudzeni do refleksji słuchacze podjęli, trwającą do późnych godzin wieczornych, ożywioną dyskusję. Niezapomnianych przeżyć dostarczył pobyt w Strzelcach Krajeńskich, gdzie uczestnicy IWA mogli zobaczyć budowle wzniesione w XIII wieku, a to Basztę łupkową i mury fortyfikacji obronnej o długości 1640 m na planie czworokąta, Bramę Młyńską z XIV wieku oraz Basztę więzienną z 36 basztami łupinowymi. Clou wyprawy do Strzelec Krajeńskich okazał się spektakl poetycko-muzyczny w Spichlerzu tutejszego Ośrodka Kultury, gdzie zebranych ciepło powitał jego Dyrektor, Eryk Szurko. „Niebo pękało sierpniem” to wzruszająca poezja Krystyny Woźniak z Gorzowa Wlkp. Retrospekcja Powstania Warszawskiego przeplatana piosenkami z tamtych dni w wykonaniu Marzeny Szumlowskiej-Śron, której akompaniował Jacek Kostyszak. On też wraz z publicznością wykonał jedną pieśń powstańczą. Wielu zaproszonym na spektakl członkom UTW, uczestnikom IWA oraz młodzieży szkolnej, spektakl i piosenki wywołały łzy. O scenariusz, reżyserię i oprawę muzyczną zadbał Czesław Ganda. Oklaski na stojąco potwierdziły prawdziwość i wartość tej poezji. Podobne zainteresowanie, chociaż już bez ogromu wzruszenia, jednak z niekłamanym podziwem wywołał atrakcyjny pokaz Grażyny Nawrockiej na temat filcowania wełny na sucho i mokro. Makaty, szale, organizery, ozdoby choinkowe, czy breloki na klucze, to tylko część rękodzieła artystycznego tej jakże uzdolnionej artystki.
Przyszedł czas na podsumowanie pracy w sekcji literackiej. Uczestnicy tejże wykazali się niezwykłą inwencją twórczą, a należy podkreślić, nie jest łatwo, kiedy prezentowali ekfrazy do obrazów wykonanych przez malarzy. Po raz kolejny potwierdziło się stwierdzenie, że literatura, plastyka i muzyka wzajemnie się przenikają i ze sobą żyją w symbiozie. Działania poszczególnych grup uwiecznione zostały przez filmowców: Krystynę Karcz i Bolesława Polarczyka oraz fotografików, dwóch poprzednio wymienionych i Sylwestra Turskiego. Ich prace zaprezentowane zostały podczas wieczoru podsumowującego 7-dniowy pobyt na Interdyscyplinarnych Warsztatach Artystycznych w Gorzowie Wlkp.-Długie. Film „Mania” z 1967 roku, opatrzony wierszem Krystyny Woźniak cieszył się dużym zainteresowaniem, a pokaz zdjęć i slajdów z przebiegu IWA przywodził uśmiechy i nieco smutku, bo oto nastąpiło pożegnanie i czas powrotu do domów, ale również nadzieję na ponowne spotkanie za rok. Oby tylko Instytucje Samorządowe i Państwowe odpowiedzialne za kulturę w naszym kraju, włodarze miast i sponsorzy wykazali nieco więcej wrażliwości na tego typu, jakże pożyteczną i ze wszech miar potrzebną działalność.