Prezentacje z książek wydawanych przez wydawnictwo Abilion. Lepiej zapoznać się fragmentarycznie z treścią konkretnej pozycji książkowej zanim sięgnie się po całość.

  • Kategoria: Prezentacje
  • Odsłony: 549
  Opinia czytelników: 5 / 5
  Rudolf Jašík: Plac Świętej Elżbiety
  Rudolf Jašík: Plac Świętej Elżbiety

  Maks pokuśtykał. Laska go podpierała. Szedł przez szeroki Plac długo, niczym przez szerokie morze. Na podwórze Igora.
  Igor siedział za stołem i pił kawę.
  Otwarte okno się zasłoniło.
  – Maks! – ze strachu krzyknął Igor, widząc w oknie czarny cień z żółtą podłużną twarzą. Było to tak nieprawdziwe w porównaniu do błękitnego nieba, przerażająco czarne.
  Maksa posadzili do stołu.
  – Nie, nie! – bronił się, gdy Ewa podała mu garnuszek z wrzącą białą kawą. Garnuszek odstawił na bok.
  Kawa, chociaż nieprawdziwa, roztaczała przyjemną woń. Drażniła nozdrza Maksa. Maks wiedział, że to pachnie miłość i szczęście. Wciągał opary w siebie tak mocno, że świstało mu w piersiach. Ale chora dusza nie dała na siebie długo czekać i krzyknęła:
  „Co z taką rozkoszą wciągasz w siebie zapachy? Miłości ci potrzeba, szczęścia? Nie wstydzisz się?”
  – Pij Maks – Igor częstuje starca, a gdyby nie żal, zapytałby go: – Co z tobą, Maks? Do ciebie dusza wchodzi już tylko spać?
  – Nie będę – odmówił Maks. Tylko zapach wciągał. Ciału przydałoby się coś ciepłego, ale on mu nie pozwolił.
  – Dlaczego jesteś taki smutny, Maks? – ostrożnie zagadnął Igor, patrząc jak Ewa siada przy stole.
  – Pij, Maks, pij! Kawa jest smaczna, dobrze ją posłodziłam – przekonywała go Ewa.
  – Smutny, kawa, ach! Ani jedno, ani drugie – w piersiach mu zagwizdało. Za każdym razem jak wydychał – zagwizdało. Przez chwilę jakby myśli mu zniknęły, bez zainteresowania patrzył przed siebie, ponad głowę Igora, a potem chrapliwie przemówił:
  – Igor!
  Do izby matki Igora wkradła się cisza.
  – Kobietę masz Żydówkę – brodaty zakrakał. Nachylał się nad stołem, aby być jak najbliżej Igora.
  Igor odsunął piętkę chleba od ust.
  A dziewczynie bez gwiazdy, jeszcze przed chwilą zadowolonej, że może obsłużyć swojego pierwszego gościa, zaparło dech w piersiach i złapała się za serce. Jej przepiękne oczy pociemniały z bólu.
  Odeszła.

  • Kategoria: Prezentacje
  • Odsłony: 733
  Opinia czytelników: 5 / 5
  Radovan Brenkus: Śnienie z bestią
  Radovan Brenkus: Śnienie z bestią

  Widać znane twarze w obcych,
  bo celem ruchu nie jest ruch.
  Pływa się, nieustannie pływa.
  I chociaż człowiek, morski wilk,
  myśli o białej fladze,
  swoją wyspę musi znaleźć bez szukania.
  Boju z falami nie poddaje,
  nawet jeśli wie, że rozbije się
  w nocnej burzy bez chmur.
  Gdy z ruchu ryb odczyta wrażliwość wody,
  przesłanie morza w szczerym płaczu,
  wyśle list w butelce. A fale
  przed tym okrutnie obojętne,
  ockną się, aż się do niego nachylą,
  wraki wynurzą skrzynie skarbów
  i w zmarszczkach rozkwitnie piana,
  gdyż przy spojrzeniu na lot ptaków,
  jemu podobnych kompanów,
  po drugiej stronie morza leży
  inna o żeglugę wyspa.

  • Kategoria: Prezentacje
  • Odsłony: 894
  Opinia czytelników: 5 / 5
  Tu i teraz
  Tu i teraz

  Jan Belcik

  Do milczenia
  Pamięci Juliana Przybosia, w 45 rocznicę śmierci

  Nie wiem czy w moich wierszach
  Wziąłem sobie do serca
  Przykazanie usprawniania języka
  Jako najbardziej społecznego narzędzia

  Wiem
  Że tylko zdążałem
  Do skondensowania aluzji
  Jak we flarze lasek dynamitu
  W najmniejszej ilości zdań
  Do minimum słów
  A czasem do jednego

  Wiem
  Że najczęściej
  – zgodnie z Twą maksymą –
  Dążyłem
  Do milczenia

  2015

  • Kategoria: Prezentacje
  • Odsłony: 1026
  Opinia czytelników: 5 / 5
  Portrety z bliska
  Portrety z bliska

  Portrety z bliska

  Jana Bodnárová
  Prawie niewidzialna

  W sklepie z odzieżą, w ciemnym, zapyziałym, ze źle uszytymi damskimi sukienkami i kostiumami, marynarkami, bawełnianą bielizną napchaną do drewnianych regałów, obszarpanych jak sklepy z minionych czasów, spotkałam starszą kobietę. Była tak niezwykłym typem, przy którym jest mi zawsze przykro, że nie mam przy sobie aparatu fotograficznego. Drobna – sięgała mi nieco ponad łokieć – ubrana w długą suknię i płaszcz trzy czwarte, to wszystko niczym z zakurzonych teatralnych garderób. Na ciemieniu głowy miała uplecioną z czarnej wełny czapkę kuriozalnie spłaszczoną do takiej szerokości, że przypominała krowie łajno. Pod brodą była ściągnięta sznurkiem. Spod czapki sterczały półdługie, nieuczesane siwe włosy. Paluszkami niemal dziecinnej dłoni gładziła materiały kostiumów i marynarek... Gdy zapytała o cenę jednego z nich, tęga sprzedawczyni, która za ladą leniwie robiła na drutach, odburknęła. – Cztery tysiące pięćset.
  – O! Niemało! Niemało! No, aż dostaniemy... Porządny krój, bardzo porządny... ale myślę..., słowa przeszły w szept – jej głos był w ogóle szepcący, chociaż słowa wypowiadała z wyraźną dykcją.
  Taki głos należy do człowieka z głęboką inteligencją i delikatnością, pomyślałam sobie i całkowicie wykluczyłam swoją pierwotną myśl, że ta staruszka jest umysłowo chora albo dotknięta demencją. Pomyślałam, że jest to tylko na swój sposób niezwykła starsza kobieta, która osobliwym ubiorem daje znać o swojej niezależności, świadomym nieprzystosowaniu. Koniec końców w Nowym Yorku, Paryżu albo w sąsiednim Użhorodzie czy Mukaczewie, gdzie bieda tworzy najbardziej zaskakującą modę, zostałaby niezauważona. Chwilę później spotkałam ją na ulicy. Niepostrzeżenie krążyła wokół kosza z odpadkami. Tylko tak, jakby mimochodem coś z niego wyjęła i włożyła do wielkiej, płaskiej torby. Chwilę się wahałam, żeby ją zaczepić, zaprosić do atelier do J., i z detalami oraz uczuciem sfotografować jej starą mleczno-białą twarz, z ostrą brodą, okrągłymi, nieprzysłoniętymi szaleństwem ani sklerozą niebieskimi oczami, całkiem jasnymi, z drobnymi, miernie roztrzęsionymi ustami. Zauważyła, że ją obserwuję i szybko odeszła. Z daleka widziałam, jak z kimś niewidzialnym rozmawia, pokazuje mu coś przed siebie i w obie strony, coś co widzi tylko ich dwoje, dwie albo wielu – jako jedyni i sami na całym świecie. Spotkałam ją w tym dniu jeszcze raz. Siedziała w cukierni na ulicy Komeńskiego. Łakomie jadła roladę biszkoptową. Potem swoim motylim głosem zawołała do kelnerki.

  • Kategoria: Prezentacje
  • Odsłony: 1048
  Opinia czytelników: 5 / 5
  Jerzy Stefan Nawrocki: Śwetaketu
  Jerzy Stefan Nawrocki: Śwetaketu

  Jerzy Stefan Nawrocki
  Śwetaketu

  Mikroskopijne wrzecionko niosło w sobie niewidzialną iskierkę tajemniczej Energii Życia. Wędrowało przed siebie resztkami sił coraz wolniej i wolniej, pchane ruchami swojej niewielkiej witki. Półpłynne otoczenie wokół jakby wciąż gęstniało. Obojętnie mijało inne wrzecionka, które wcześniej pozbawione sił na zawsze wyczerpane, ustały. One nie emanowały już żadnego biopola, stanowiącego ich oczy. Lecz to wrzecionko – niedostrzegalna drobina zwartej i ukierunkowanej energii, które wcześniej własnymi siłami zbudowało dla siebie wrzecionkowaty pojazd niby człon napędowy kosmicznej rakiety – wciąż jeszcze niosło w sobie moc i oto nagle zjawiła się przed nim ogromna obła powierzchnia. Ta, której nie znało, ale szukało zgodnie z nierozumianym, lecz obowiązującym nakazem zapisanej w nim niezbędnej Mądrości. Ta mądrość nakazywała wędrówkę. Była zakodowanym instynktem Istnienia.

  • Kategoria: Prezentacje
  • Odsłony: 1073
  Opinia czytelników: 5 / 5
  Marta Świderska-Pelinko: Wędrowanie
  Marta Świderska-Pelinko: Wędrowanie

  Marta Świderska-Pelinko
  Wędrowanie

  REMEDIUM

  od błękitu po błękit
  nie czas płakać
  nie czas umierać

  świat jak co dzień
  siedzi na naszym progu
  pod cedrowym drzewem

  słońce i deszcz
  nie dosięgają tutaj
  drążą skałę w dolinie

  a ona z nami rozmawia
  dostrzega pełnię
  w źrenicy wszechświata

  • Kategoria: Prezentacje
  • Odsłony: 1010
  Opinia czytelników: 5 / 5
  Joanna Turczyn: Daleko od słów
  Joanna Turczyn: Daleko od słów

  Joanna Turczyn
  Daleko od słów

  Proces

  Jakie winno być pisanie? Ze wszystkiego, co czytam, lubię to tylko, co krwią było pisane. Pisz krwią, a dowiesz się, że krew jest duchem, napisał Nietzsche.
  Pisanie może mieć smak dojrzałych czereśni. Najlepiej smakują. Pamiętasz, wszedłeś do sadu. Lśniły pomiędzy zielenią, bardziej soczyste niż sama zieleń. Garściami wciskałeś do ust, nie chciałeś uronić soku, a jednak niewielka strużka zawsze gdzieś spłynęła. Łapałeś niepokorną końcem języka, by na jego krawędzi poczuć jeszcze przez chwilę zapach, smak. Nienasycony. Mrużyłeś oczy. Nie, nie przed słońcem. Wciąż rwałeś. Do rąk lepiło się powietrze, rześkie i barwne. Sam nadałeś mu kolor. Jedyne co przeszkadzało to pestka. Nim zdążyłeś wbić się w miąższ, natrafiałeś na ostry kant. Nauczyłeś się go omijać, ssałeś nieprzyzwoicie wokół. A im bardziej byłeś zachłanny, połykałeś i ją. Nie przeszkadzało ci, gdy szept wznosił w przedświt chmarę strwożonych szpaków, a pośród korzeni mieniło się tysiące pestek. Nie przeszkadzały nawet dzieciaki, zakradające się do sadu, otrząsające gałąź po gałęzi. Nie było ci żal, gdy owoc z trzaskiem spadał na ziemię, a po pniu płynął sok albo krew. Nie przejmowałeś się zającami obrączkującymi drzewka. Nie twoje. Nauczyłeś się pluć pestkami, czasem dyskretnie, czasem z typową dla siebie nonszalancją. I nim się spostrzegłeś wrosłeś w ten sad. Stał się każdą twoją cząstką, oddychał tak samo. Znów zbierałeś ponad słowami, ale inaczej – odpowiedzialnie. Oswoiłeś drzewa. Szukałeś skrawków pierwszej wiosny. Pomiędzy dzikimi pędami nic nowego pod słońcem stawało się pierwsze. Ważne. Z namysłem stawiane litery już nie milkły przy małej kropce. Oddychały wyszeptanym zdaniem, głaskały policzek ciepłym wyrazem. Czasem były wykrzyknikiem. Znów zapragnąłeś być embrionem, nieskażonym słowem, które śnisz i chcesz, by je śniono. Przeszedłeś nie wiadomo skąd do nie wiadomo dokąd. Jeszcze nie tak dawno sam byłeś czytelnikiem. Jedno co wiedziałaś to, to: Nie łatwo cudzą krew zrozumieć. Widziałeś, jak:

  • Kategoria: Prezentacje
  • Odsłony: 1107
  Opinia czytelników: 5 / 5
  Ľudovít Petraško: Strażnik jeziora
  Ľudovít Petraško: Strażnik jeziora

  Ľudovít Petraško
  Skarb w studni

  Źle się człowiekowi wiedzie, kiedy go chytrość owładnie – na złe ścieżki go zawiedzie, i zgubić może. Tak jak tę dobrze urodzoną panią z liczartowskiego zamku. Za groszem była tak skąpa, że drugiej by takiej nie znalazł, pchłę by goniła do Lemieszan, a do tego ani by sobie niczym nie dogodziła. Nikt przy niej nie wytrzymał, ba ona sama prędzej czy później każdego od siebie odstraszyła, aby tylko na daremno nie wyrzucać pieniędzy.
  Jednak trafił się sługa, który jej we wszystkim dogodził, w najmniejszym detalu uspokoił. O nic nie pytał, sam od siebie każdą robotę wykonał, bóg wie, skąd się taki wziął. Tak czy owak, pani z ochotą znosiła go przy sobie.
  Wybrała się raz gdzieś powozem, sługa na koźle końmi poganiał. Przejeżdżali obok studni, kiedy się pani zachciało pić. Kazała zatrzymać i sługa pobiegł z dzbankiem po wodę. Nagiął się nad skraj studni, lecz na jej spodzie ani kropla nie błysnęła. Woda wyschła, za to przy samym dnie ujrzał jakieś drzwiczki. Wytężał wzrok jak potrafił, bo studnia była porządnie głęboka, ale naprawdę, nie wydawało mu się, wzrok go nie mylił. Gdy się znowu wyciągnął, uderzył go w twarz konarek a na nim kluczyk przywiązany.
  Pewnie od tych drzwiczek? Pomyślał sobie. Zabrał kluczyk i wrócił do swej pani opowiadać, co znalazł.
  W skąpą od razu weszło życie. – Zejdziesz na dół, – nakazała mu, – i zobaczysz, co jest za tymi drzwiczkami! Na pewno tam zbóje ukryli skarb.

  • Kategoria: Prezentacje
  • Odsłony: 1171
  Opinia czytelników: 5 / 5
  Zakamarki
  Zakamarki

  Zakamarki
  (I międzynarodowe warsztaty literackie)

  Marek Petrykowski

  Ty

  Jesteś lekka, pochwycona szumem wiatru.
  Pachniesz wiązanką rozchylonych kwiatów
  zabranych ziemi.

  Czyżbyś była ranną rosą, perłą, tęsknotą za milczeniem
  nieprzetworzonym w dotykalne słowo?

  Chyba już wiem.
  Słyszę niekiedy w półśnie głos i jego pozłotę.
  To Ty.

  W mglisto-parnej wilgoci niewyspanych poranków
  muskasz lilie w naszym niezasadzonym ogrodzie.

  • Kategoria: Prezentacje
  • Odsłony: 1045
  Opinia czytelników: 5 / 5
  Shyhta 2015
  Shyhta 2015

  Shyhta 2015
  (almanach literacki)

  Aldona Borowicz

  ***

  Zszarzał błękit, posmutniały dni.
  Przywracam życiu zapomniane
  obrazy i deszcz.
  Przypinam liść do drzewa
  i słońce do nieba.

  Śnieg pobielił szarą codzienność.
  Może za chwilę zostanę lodowcem
  otoczonym krą jak pancerzem

  Przede mną staw plankton w nim
  się mnoży i rozrasta na przekór
  szarości. Pod skorupą lodu giną
  bardziej okazałe ryby.

  Nie rzępol, Orfeuszu. Po licha
  ci cytra? Nie spłodziłeś syna,

  drzewa-ś nie zasadził...

  Lepiej rozpal słońce,
  Niech ogrzeje piasek na plaży.

Strona 1 z 2