• Kategoria: Wydarzenia
  • Odsłon: 551
  Opinia czytelników: 5 / 5
  Czytaj dalej: Podkarpacki Salon Literacki kontynuuje dobrą tradycję
  Spotkanie w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie

  Od lat obserwujemy, że w pełnej ofercie kulturalnej naszego kraju literatura ma znikome miejsce, a właściwie, żadne. Przez wiele lat Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zadawał kłam temu stwierdzeniu poprzez comiesięczny cykl biesiad literackich, zarówno poetyckich, jak i prozatorskich w Klubie Turkus lub innych ciekawych miejscach na Podkarpaciu. Trwająca niemal trzy lata przerwa spowodowana pandemią, siłą rzeczy zamknęła dostęp Czytelników do udziału w tej zacnej działalności. Z ogromną radością Czytelnicy przyjęli wiadomość, że mogą na powrót uczestniczyć w ciekawych spotkaniach autorskich w Rzeszowie.

  • Kategoria: Wydarzenia
  • Odsłon: 1147
  Opinia czytelników: 5 / 5
  Czytaj dalej: Piękny jubileusz Janiny Ataman
  Jubileusz Janiny Ataman

  Jak zawsze gościnny i przyjazny dla literatów, chociaż nie tylko, Osiedlowy Dom Kultury KARTON, zaprosił swoich stałych gości, pasjonatów literatury na wieczór jubileuszowy Janiny Ataman. Piękny i znamienny jubileusz, gdyż zbiegły się w nim dwa okrągłe, a mianowicie 60 lat pracy twórczej oraz 30 lat od debiutu książkowego. Obecnych na spotkaniu, wśród których nie zabrakło władz Administracji i Rady Osiedla Baranówka IV, pracowników naukowych Uniwersytetu Rzeszowskiego, dyrektorów i kierowników Bibliotek, redaktora miesięcznika Nasz Dom Rzeszów przywitał jak na gospodarza przystało, Kierownik ODK KARTON Józef Tadla.

  • Kategoria: Wydarzenia
  • Odsłon: 1303
  Opinia czytelników: 5 / 5
  Czytaj dalej: Wiele atrakcji, nie tylko literackich w Krościenku n/Dunajcem
  Spływ Dunajcem z Flisakami

  Coraz szersze kręgi zataczają Międzynarodowe Warsztaty Literackie organizowane od 2015 roku. Z dwukrotnych na Podkarpaciu, dwukrotnych na Mazowszu, literaci z Niemiec, Litwy, Słowacji i Polski trafili do Małopolski, gdyż tutaj w Krościenku nad Dunajcem odbyły się V MWL. Miejsce jak zawsze trafione, chociaż za każdym razem atrakcje innego typu. Dość wymienić Zamek Czorsztyński, Zamek w Niedzicy i Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego w Krościenku. Te trzy obiekty wpłynęły bardzo pozytywnie na uczestników warsztatów.

  • Kategoria: Wydarzenia
  • Odsłon: 1459
  Opinia czytelników: 5 / 5
  Marta Świderska-Pelinko: Tam gdzie łkają skrzypce (wydanie słowackie)
  Marta Świderska-Pelinko: Tam gdzie łkają skrzypce (Abilion 2014, w języku słowackim – Pectus 2017, tłumaczenie Radovan Brenkus)

  Recenzja powieści Marty Świderskiej-Pelinko Tam gdzie łkają skrzypce

  Marta Świderska-Pelinko, współczesna polska poetka, prozaiczka, tłumaczka, nie jest słowackim czytelnikom całkowicie nieznana. Na koncie ma kilka powieści, wspomnę chociażby Tułaczy smak edenu (z roku 2007, w przekładzie na język słowacki wyszła w roku 2010), Za drzwiami deszczu (2010) i najnowszą Tam gdzie łkają skrzypce (2014), z tomików poetyckich z ostatnich lat wspomnę Poza ramami (2012) i Wędrowanie (2016).

  • Kategoria: Wydarzenia
  • Odsłon: 1727
  Opinia czytelników: 5 / 5
  Czytaj dalej: A jednak są i będą cykliczne Międzynarodowe Warsztaty Literackie
  Występ na scenie podczas IV Międzynarodowych Warsztatów Literackich w Jońcu w 2018 roku

  Chociaż dość bogata jest oferta kulturalna w naszym kraju, to jednak z jakiegoś powodu literatura w niej ma śladowe znaczenie, lub po prostu żadne. Aby poświęcić jej odrobinę uwagi w 2015 roku rozpoczęliśmy realizowanie ambitnego i unikatowego projektu. I i II Międzynarodowe Warsztaty Literackie dzięki hojności władz Miast Rzeszowa i Brzozowa oraz sponsorów z Podkarpacia przeprowadziliśmy w Rymanowie – Jaś Wędrowniczek oraz w Górkach k/Brzozowa – Gospodarstwo Agroturystyczne Na Równiach. Z uwagi na niskie koszty przedsięwzięcia, mieliśmy nadzieję na cykliczność MWL, niemniej jednak zabrakło ludzi dobrej woli, a co za tym idzie środków na prowadzenie kolejnych. W sukurs przyszedł nam Ksiądz Proboszcz Włodzimierz Czarnomski z Jońca. Zaproponował wystawienie naszych prac na sztalugach na placu przy parafii św. Ludwika w Jońcu. Trwająca trzy miesiące ekspozycja poezji cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Jońca, a występ uczestników MWL na scenie podczas festynu w 2017 roku pozwolił na zapoznanie czytelników z tworzoną przez nas literaturą. Wójt gminy Marek Czerniakowski przyjął literatów serdecznie w swoich progach i podsycił zapał na zorganizowanie kolejnych MWL na terenie gminy.

  • Kategoria: Wydarzenia
  • Odsłon: 1851
  Opinia czytelników: 5 / 5
  Czytaj dalej: Misterna alegoria
  Radovan Brenkus: Śnienie z bestią

  W dniu 15 grudnia 2017 roku, Osiedlowy Dom Kultury KARTON RSM w Rzeszowie gościł na spotkaniu autorskim z cyklu „Melpomena i inne” słowackiego pisarza, poetę, tłumacza i krytyka literackiego Radovana Brenkusa. Kierownik ODK KARTON Józef Tadla przywitał przybyłych na wieczór miłośników literatury i odczytał, przesłany na ręce autora list gratulacyjny Prezydenta Miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca, z którego między innymi wybrzmiały słowa: „… gratuluję zainteresowania, jakim cieszy się Pana twórczość literacka wśród Polaków, w tym mieszkańców naszego miasta i regionu...”. Znamienne słowa zwłaszcza że Radovan Brenkus w ODK KARTON spotkał się z życzliwym przyjęciem polskiej publiczności już po raz drugi. W roku 2013 bowiem zaprezentował się jako prozaik. Tym razem dał możliwość zapoznania się z jego najnowszym tomikiem poezji Śnienie z bestią, wydanym przez Wydawnictwo Abilion z Rzeszowa.

  • Kategoria: Wydarzenia
  • Odsłon: 1858
  Opinia czytelników: 4 / 5
  Czytaj dalej: Wizje i marzenia
  Tadeusz Masłyk

  Tadeusz Masłyk, malarz, rzeźbiarz i poeta dnia 17 listopada 2017 roku był gościem programu „Melpomena i inne” w ODK KARTON w Rzeszowie. Przy wtórze dwóch wiolonczelistek ze Szkoły Muzycznej Nr 2 w Rzeszowie gości przybyłych na spotkanie powitał kierownik Domu Kultury Józef Tadla, zwracając szczególną uwagę na wystawę kilkunastu prac malarskich autora. Spotkanie poprowadzili: Marta Pelinko, która jako wydawca podkreśliła, iż 5 tomik tego autora jest swoistym rozliczeniem z przeszłością i wyraźnym marzeniem na dziś i jutro oraz Jerzy Stefan Nawrocki, który scharakteryzował malarstwo Tadeusza Masłyka i podkreślił styl i formę jego obrazów jako ze wszech miar rozpoznawalną.

  • Kategoria: Wydarzenia
  • Odsłon: 2018
  Opinia czytelników: 4 / 5
  Czytaj dalej: Melpomena i inne
  Melpomena i inne

  31 marca 2017 roku w Osiedlowym Domu Kultury KARTON odbyło się niecodzienne spotkanie literackie. Niecodzienne, ponieważ w spotkaniu uczestniczyło czterech, spośród wielu autorów, którym Wydawnictwo Abilion wydało książki. Prezentowali się: Radovan Brenkus ze Słowacji ze zbiorem opowiadań Powroty piekła, Janina Ataman z tomikiem Czysta kartka, Jerzy Stefan Nawrocki z prozą Śwetaketu oraz Marta Świderska-Pelinko z tomikiem Wędrowanie. Kierownik ODK KARTON Józef Tadla powitał przybyłych na spotkanie członków Zarządu RSM w osobach: Maria Kuźniar, kierownik Administracji Osiedla Baranówka IV, Józef Uryniak i Józef Śnieżek, odczytał listy gratulacyjne skierowane przez Prezydenta Tadeusza Ferenca do literatów, przedstawił ich biogramy autorskie i zaprosił chór Cantilena do zaprezentowania wiosennego repertuaru.

  • Kategoria: Wydarzenia
  • Odsłon: 2075
  Opinia czytelników: 4 / 5
  Czytaj dalej: Atmosfera zainteresowania i skupienia
  Najnowsza książka Śwetaketu

  23 września 2016 roku w Domu Kultury Karton RSM w Rzeszowie, jego kierownik Józef Tadla zaprosił przybyłych gości na spotkanie z Jerzym Stefanem Nawrockim i jego najnowszą książką Śwetaketu – wydaną w wydawnictwie Abilion. Po magicznych uliczkach Lwowa, gdzie autor się urodził, jak również po rzeszowskich powojennych, gdzie od 4 roku życia mieszka, powiódł miłośników literatury chór Uniwersytetu III Wieku Cantilena pod batutą Bożeny Słowik, przy akompaniamencie kierownika artystycznego, Patryka Moszkowicza. Fragmenty książki Śwetaketu, których zebrani wysłuchali w niezwykłym skupieniu, zaprezentował Stach Ożóg – wykładowca Uniwersytetu Rzeszowskiego, poeta, animator kultury i twórca Teatru Słowa w Rzeszowie.

  • Kategoria: Wydarzenia
  • Odsłon: 2130
  Opinia czytelników: 5 / 5
  Czytaj dalej: W zgodzie z naturą i sobą
  W zgodzie z naturą i sobą

  Rozpoczęło się 29 sierpnia w Agro Gospodarstwie Na Równiach w Górkach, gdzie Marta Pelinko, inicjatorka i organizatorka II Międzynarodowych Warsztatów Literackich i Plastycznych przybyłym na uroczystą inaugurację czytelnikom przedstawiła uczestników z Polski, Słowacji i Niemiec, zaprezentowała almanach literacki Tu i teraz wydany specjalnie z tej okazji, wprowadziła wszystkich w magiczny świat literatury. Mówiła szczegółowo o początkach poezji i prozy, o początkach książki na świecie z uwzględnieniem zwłaszcza literatury rodzimej. W telegraficznym skrócie przedstawiła ich rozwój od strony historycznej i faktograficznej. A w Górkach, gdzie w Agro Gospodarstwie przez pięć dni trwały warsztaty ze względu na scenerię i przyjazną atmosferę było naprawdę rewelacyjnie. Kontakt z przyrodą sprzyjał nie tylko logicznemu myśleniu, ale plenerom plastycznym, w których każdy uczestnik mógł spróbować swoich sił w walce pędzlem i ołówkiem. Osoby, które malują przeważnie z wyobraźni, zmierzyły się z malowaniem z natury i odwrotnie. Nawet tacy, których pędzel szczypie w dłonie, próbowali swoich zdolności plastycznych, z różnym skutkiem, choć nie zawsze opłakanym. Powstało wiele dobrych i bardzo dobrych obrazów inspirowanych otaczającym nas światem.

Strona 1 z 2