Od lat obserwujemy, że w pełnej ofercie kulturalnej naszego kraju literatura ma znikome miejsce, a właściwie, żadne. Przez wiele lat Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zadawał kłam temu stwierdzeniu poprzez comiesięczny cykl biesiad literackich, zarówno poetyckich, jak i prozatorskich w Klubie Turkus lub innych ciekawych miejscach na Podkarpaciu. Trwająca niemal trzy lata przerwa spowodowana pandemią, siłą rzeczy zamknęła dostęp Czytelników do udziału w tej zacnej działalności. Z ogromną radością Czytelnicy przyjęli wiadomość, że mogą na powrót uczestniczyć w ciekawych spotkaniach autorskich w Rzeszowie.

I właśnie 26 maja 2022 mieli okazję, aby ponownie zagościć w Klubie Turkus, gdzie Podkarpacki Salon Literacki zaproponował uroczy wieczór z artystyczną rodziną: Janiną Ataman, poetką z Rzeszowa i jej dwoma synami Jakubem, malarzem oraz Wojciechem, grafikiem. Przybyłym gościom sylwetki trójki Atamanów przybliżyły kierowniczka Działu Animacji Kulturalnej Edyta Gazda-Łuksa oraz Danuta Pado. Obszernych informacji o sobie udzielili również Jakub i Wojciech, którzy opowiedzieli o swojej drodze do sukcesu artystycznego. Twórczość poetycką Janiny Ataman pokrótce omówiła Marta Pelinko, Wydawnictwo Abilion. Przyszedł czas na bardzo osobiste strofy poezji głównej bohaterki wieczoru, Janiny Ataman, którą obszernie zaprezentowały Danuta Pado wraz z autorką. Muzyka łagodzi obyczaje, ale również znakomicie komponuje się z poezją. I tutaj nie zabrakło muzycznego akcentu. Wybrzmiały utwory Szopena na fortepian w wykonaniu Veroniki Tokar z Ukrainy i Martyny Uchman z Polski.
Miejmy nadzieję, że już nic nie stanie na przeszkodzie aby wznowiona działalność Podkarpackiego Salonu Literackiego mogła dostarczać niezapomnianych wrażeń oraz wzruszać tych, którzy poszukują literatury nie narzucanej przez środki masowego przekazu.